Telefon

+90 530 311 49 16

E-posta

mevliyeyavuz@hotmail.com

Aile danışmanlığı, aile bireylerinin birbirleriyle olan ilişkilerini, yaşadıkları kişisel ya da ailesel problemleri ve bu problemlerin çözüm yollarını ele alan bir hizmettir. Gaziosmanpaşa Aile Danışmanlığı, aile içinde yaşanabilecek evlilik, ayrılık, boşanma gibi süreçlerde bireylerin kırgınlıklarını, iletişim sorunlarını ve yeni yaşama uyum zorluklarını gidermeye yardımcı olur. Toplumun en küçük ama en önemli birimi olan ailenin sağlıklı ve mutlu olmasını sağlamak için aile bireylerine psikoterapi desteği veren kişilere, aile danışmanı denir.

Aile danışmanlığı alanında hizmet veren Gaziosmanpaşa Aile Danışmanlığı, ailenin ihtiyaçlarına göre bireysel veya grup seansları düzenler. Ailenin yaşam kalitesini arttırmak için profesyonel ve etik bir yaklaşımla çalışır. Aile danışmanlığına başvurmak isteyen aile bireyleri veya çiftler, sayfamız üzerinden bizimle iletişime geçerek randevu oluşturabilir, sorularını yöneltebilirler.

Aile Danışmanlığının Amacı

Aile danışmanlığı, aile içinde yaşanan sorunları, çatışmaları, iletişimsizliği, değişimleri ve önemli yaşam geçişlerini ele alan bir meslek alanıdır. Bu uygulamanın amacı, aile bireylerinin birbirlerini daha iyi anlamalarını, sağlıklı ve mutlu bir ilişki kurmalarını, sorunlarını çözmek için yeni beceriler kazanmalarını sağlamaktır. Aile bireylerini psikolojik açıdan destek olmakla birlikte, aynı zamanda ailenin toplumsal işlevini de güçlendirmeyi hedefler.

Gaziosmanpaşa aile danışmanlığı sürecinde, aile danışmanı, ailenin getirdiği probleme uygun amaçlar belirler ve bu amaçlara ulaşmak için aileye yönergeler ve davranışsal ödevler sunar. Aile danışmanı, ailenin çekirdek ve geniş üyelerini de seanslara dahil edebilir. Ailenin yaşadığı sorunların kökenine inerek, bilimsel, kültürel ve psikolojik yönlerini araştırır. Aile danışmanı, ailenin belirgin ve esnek sınırlar çizebilmesine yardımcı olur.

Ayrıca aile danışmanlığı; ailenin güçlü yanlarını ortaya çıkarmak, ailenin kaynaklarını kullanmasına yardımcı olmak, ailenin iletişim becerilerini geliştirmek ve ailenin değişime uyum sağlamasına destek olmak gibi amaçlara da hizmet eder.

Aile Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

Süreç; tanışma seansı, değerlendirme seansları ve müdahale seansları olarak üç aşamadan oluşur. Tanışma seansında; aile danışmanı ve danışanlar birbirlerini tanır, danışmanlık süreci hakkında bilgi verilir, danışanların beklentileri ve sorunları belirlenir. Değerlendirme seanslarında; ailenin sorunlarının nedenleri, etkileri, çözüm yolları ve hedefleri araştırılır, ailenin işlevselliği, iletişimi, yapısı ve dinamikleri değerlendirilir. Müdahale seanslarında ise; aile danışmanı, ailenin sorunlarını çözmek için uygun yöntemleri uygular, aileye ödevler verir, ailenin gelişimini izler ve sonuçları değerlendirir.

SSS

Aile Danışmanlığı Kimlere Yapılır?

Danışmanlık; evli çiftlere, boşanma sürecindeki çiftlere, evlilik öncesi çiftlere, ebeveynlere, ergenlere, çocuklara, kardeşlere ve geniş aile üyelerine yapılabilir. Gaziosmanpaşa aile danışmanlığı seansları; bireysel olarak, çift olarak veya aile olarak gerçekleştirilebilir. Bu tür uygulamalara başvurmak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Aile Danışmanlığı Seansları Ne Kadar Süre Devam Eder?

Seansların süresi; ailenin sorununun niteliği, şiddeti ve süresine, ailenin işbirliği yapma düzeyine, ailenin hedeflerine ve aile danışmanının yöntemine göre değişebilir. Genellikle bir seans 45-60 dakika sürer. Toplam seans sayısı ise 5-20 arasında olabilir.

Aile Danışmanlığı Faydalı Mıdır?

Ailenin sorunlarını çözmek veya azaltmak için profesyonel bir yardım alınması neticesinde ailenin yaşam kalitesi artar, iletişimi güçlenir, uyumu sağlanır ve mutluluğu yükselir. Ayrıca Gaziosmanpaşa aile danışmanı; ailenin kendini tanımasına, geliştirmesine ve değiştirmesine de katkıda bulunur. Bu nedenle aile danışmanlığı faydalı bir süreçtir.

Önerilen makaleler

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir