Telefon

+90 530 311 49 16

E-posta

mevliyeyavuz@hotmail.com

Avcılar aile danışmanlığı, aile üyeleri arasındaki ilişkilerde ve etkileşimde karşılaşılan sorunların giderilmesi, sorun çözme becerisi kazanılması; evlilik, ayrılık ve boşanma evrelerinde taraflar ve çocuklarla ilgili bireysel ve bireyler arası problemlerin çözümü adına hizmet veren, etkili bir danışmanlık programıdır. Aile danışmanlığı hizmetini icra eden uzmana ise aile danışmanı denir.

Aile danışmanlığı programının kapsamı; ilk olarak eşler arasında veya yakın ve geniş aile çevresindeki diğer kişilerle yaşanan etkileşime ve ilişkilere dair problemler, ailenin yaşam dönemlerine uygun yeni yaşam düzenlemeleri ve adaptasyonu ile çocukların bakımı konularından oluşur. Öte yandan, ailenin, ekonomi, beslenme ve sağlık gibi yaşam kalitesine doğrudan etki eden yaşamsal konular da aile danışmanlığı kapsamında yer alır.

Avcılar Aile Danışmanlığı Hangi Konularda Hizmet Sağlar?

Avcılar aile danışmanlığının hizmet alanına giren konular oldukça fazladır. Zira, ailelerde söz konusu olabilecek problemler, çatışmalar ve uyuşmazlıklar çok çeşitli ve fazla sayıdadır. Bu bakımdan, aile danışmanlığının hizmet konularının tamamını ifade etmek mümkün olmamakla birlikte, aile danışmanlığının hizmet alanına giren başlıca konular şunlardır.

  • Aile içi iletişim becerilerini iyileştirmek,
  • Aile içi destek sağlamak,
  • Aile içi çatışmalara karşı sorun çözme yetisi geliştirmek,
  • Psikiyatrik temelli rahatsızlığa sahip olduğu düşünülen kişilerin sağlık tedavilerinin gerçekleştirilmesi adına sağlık kuruluşlarına sevk etmek,
  • Aileyi oluşturan bireyler arasındaki iletişim ve etkileşim problemleri sebebiyle boşanma aşamasına gelen ailelerde; aile sistemlerinin tekrar düzenlenmesi ve yapılandırılması evresinde ve bununla birlikte çocuklar ile ilgili yaşanan problemlerin çözümünde danışmanlık sağlamak,
  • Mahkemeler marifetiyle sevk edilen ailelere yönelik öfke kontrolü ve danışmanlık hizmeti sunmak,
  • Boşanmanın ardından tek ebeveynlerin karşı karşıya kaldığı problemler ve çocuklar ile ilişkilerin düzenlenmesi hususunda danışmanlık vermek, görevlerini icra eder.

Özellikle belirtmekte fayda var ki, her bir aile kendi için özeldir. Dolayısıyla, içinde bulunduğumuz ailenin karşı karşıya kaldığı sorunları ve çatışmaları diğer aileler ile karşılaştırmak doğru ve sağlıklı bir yaklaşım değildir. Aile kurumuna dair herhangi bir sorunda ihmalkar davranılmamalı, vakit kaybetmeden ve en önemlisi geç kalınmadan aile danışmanlığı hizmeti sunan bir merkeze başvurulmalıdır.

Önerilen makaleler

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir