Telefon

+90 530 311 49 16

E-posta

mevliyeyavuz@hotmail.com

Çocuklarda, gençlerde ve yetişkinlerde zeka seviyesini ya da bir diğer ifadeyle zeka katsayısını ölçmek amacıyla uygulanan, güvenirliliği ve geçerliliği kanıtlanmış olan testlere, zeka testi denir. Sultangazi zeka testi uyguladığımız kliniğimizde, zihinsel performansı ölçme ve değerlendirme çalışmalarını pek çok farklı test çeşidi ile destekliyoruz.

Zeka Testleri ile Ne Tür Sonuçlar Elde Edilebilir?

Pek çok insan için zeka testi, yalnıza kişinin zeka kapasitesini ölçmekle ilgili bir kavramdır. Fakat hiperaktivite, dikkat dağınıklığı veya öğrenme güçlüğü gibi durumlarla ilgili olarak bazı bilgiler sunar. Testlerin en etkin sonuçlar alınacak şekilde uygulandığı Sultangazi zeka testi kliniğimizde, elde ettiğimiz sonuçlar; kişinin sosya kültürel, kişisel, akademik ve diğer yönlerini ele almak açısından mühim parametreleri üzerinde taşır.

Zeka Testleri Kimlere Uygulanır?

Sultangazi zeka testi uygulamalarımızda, uygulama süresi ve teste konu olan kişiye göre kitle özellikleri değişkenlik göstermektedir. Testler neticesinde bireyin zeka düzeyi, zeka alanı ve üstünlük veya gerilik gibi durumlar tespit edilebilmektedir. Herkes için uygulanabilecek bir test kategorisi olarak ifade edilebilir.

Zeka Testleri, Hangi Tür Testleri İçine Alır?

Aşağıda açıkladığımız testlerin her birisi farklı bir kitleye, farklı kişilik özelliklerine ve farklı tür sonuçlara ulaşmak için kullanılır. Uygulamalarda benzerlikler ve farklılıklar olabilir. Kimlere, neden uygulanması gerektiği ise uzman psikolog tarafından değerlendirilir. Sultangazi zeka testi kliniğimizde uygulanan bazı zeka testleri şu şekildedir:

Stanford Binet Zeka Testi: Bu test, 2 yaşından 85 yaşına kadar olan bireylerin zihinsel yeteneklerini ölçmek için kullanılır. Test, sözel akıl yürütme, soyut/uzamsal akıl yürütme, sayısal akıl yürütme, görsel-uzamsal işlemleme ve çalışma belleği olmak üzere beş alt alandan oluşur. Testin uygulama süresi yaklaşık 45-60 dakikadır.

Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği (WISC-R): 6-16 yaş arası çocukların zeka seviyesini ölçmek için kullanılır. Test, sözel bölüm ve performans bölümü olmak üzere iki ana bölümden ve toplam 12 alt testten oluşur. Testin uygulama süresi yaklaşık 90 dakikadır.

ERAL-NIT Zeka Testi: 6-18 yaş arası çocuk ve gençlerin zeka seviyesini ölçmek için kullanılır. Test, sözel akıl yürütme, sayısal akıl yürütme ve uzamsal akıl yürütme olmak üzere üç alt alandan oluşur. Testin uygulama süresi yaklaşık 30 dakikadır.

Moxo Dikkat Testi: 6 yaşından büyük bireylerin dikkat düzeyini ölçmek için uygulanan bir testtir.. Test, dikkat süresi, dikkat dağıtıcı etkenlere karşı direnç, tepki kontrolü ve hiperaktivite gibi dört parametreyi değerlendirir. Testin uygulama süresi yaklaşık 15 dakikadır.

CAS Bilişsel Değerlendirme Testleri: Bu testler, 5-17 yaş arası çocuk ve gençlerin bilişsel işlevlerini ölçmek için uygulanır. Testler, planlama, dikkat, eşzamanlı işlemleme ve ardışık işlemleme olmak üzere dört alt alandan oluşur. Testlerin uygulama süresi yaklaşık 90 dakikadır.

Sultangazi zeka testi kliniğimizde bu testleri uygulayarak sizlere en doğru ve güvenilir sonuçları sunuyoruz. Zeka seviyenizi öğrenmek veya çocuğunuzun zihinsel gelişimini takip etmek istiyorsanız Uzman Psikolog Mevliye Yavuz tarafından güncel ve etkili metotlarla uygulanan zeka testleri ve dahası için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir