Telefon

+90 530 311 49 16

E-posta

mevliyeyavuz@hotmail.com

Aile danışmanlığı, ilişkileri ve etkileşimleri geliştirmeyi hedefleyen özel bir konuşma terapisi şeklidir. Temelinde sistem teorisi yatar. Her bir aile bireyi, ailenin bir parçası olarak daha büyük bir “sistem” oluşturur. Bir kişiyi etkileyen her şey, herkesi etkiler. Bu nedenle, Kayaşehir aile danışmanlığı bireysel sorunların yanı sıra aile dinamiklerini ele alır ve aile biriminin sağlıklı işleyişini desteklemeyi amaçlar.

Aile Danışmanlığı ile Amaç Nedir?

Aile terapistleri ve psikologlar, sizin ve sevdiklerinizin etkileşimlerini ve birbirinizi etkileme biçimlerinizi daha iyi anlamanız konusunda yardımcı olurlar. Bu sayede, ilişkilerinizi daha sağlıklı bir şekilde geliştirebilir ve iletişim becerilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kayaşehir aile terapisti, sizin için güvenli bir ortam yaratır ve sizinle çalışarak, aile içi ilişkilerinizi derinlemesine keşfetmenize ve iyileştirmenize destek olur.

Sağlıklı iletişim, duyguların doğru bir şekilde ifade edilmesi, sınırların belirlenmesi ve sağlıklı başa çıkma becerilerinin ele alınması şeklinde ifade edilebilir. Siz ve aileniz sadece daha iyi anlaşmayı değil, aynı zamanda birbirinizi daha çok sevmeyi ve takdir etmeyi de öğreneceksiniz. Bu sayede ilişkileriniz daha derinleşecek ve birlikte daha sağlıklı bir yaşam sürdüreceksiniz. 

Aile Danışmanlığı için Nasıl Hazırlık Yapılır?

Aileniz için bir danışmanlık randevusu almadan önce, önünüzdeki göreve iyi bir şekilde hazırlandığınızdan emin olun. Terapi etkili olsa da başarısı ailenizin tedaviye hazır ve istekli olmasına bağlıdır.

Oturumlara katılmadan önce aşağıdaki adımları takip ederek, aile danışmanlığı görüşmesi için hazırlık yapabilirsiniz:

  • Ailenizin neden terapiye ihtiyaç duyduğu hakkında herkesle konuşun.
  • Her randevudan önce üzerinde tartışılması gereken temel konuları not alın.
  • Terapi sırasında ne söyleyeceğinizi düşünün.
  • Kesintilerden ve tartışmalardan kaçınmak için terapi sırasında dikkatli olun.
  • Tüm aile üyelerinin duygularını göz önünde bulundurun.
  • Taraf tutmamaya özen gösterin.

Aile Danışmanlığının Faydaları

Aile danışmanlığı genellikle kısa süreli bir süreçtir ve aile üyelerinin tamamını veya bir kısmını kapsayabilir. Size özel olarak uyarlanmış rehberlik yaklaşımı, ailenizin durumuna bağlı olarak belirlenecektir. Bu terapi, çiftler arasındaki sorunları, ebeveynlik zorluklarını, çocuklarla ilişkileri ve geniş aile üyeleri arasındaki sıkıntılı ilişkileri ele almak için faydalıdır.

Kayaşehir aile danışmanlığı sayesinde, aile biriminizi etkileyen tüm sorunlarla başa çıkabilirsiniz. Ayrıca, danışmanlık sürecinde, bir veya daha fazla üyenin altta yatan zihinsel sağlık koşulları varsa bunlar da ele alınır.

Kayaşehir aile terapisi, sizin ve sevdiklerinizin yaşam kalitesini artırmak, sağlıklı ilişkiler kurmak ve etkili iletişim becerileri geliştirmek için güçlü bir destek sunar.

Önerilen makaleler

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir