Telefon

+90 530 311 49 16

E-posta

mevliyeyavuz@hotmail.com

Aile danışmanlığı, yakın ilişkilerde aileler ve çiftlerle birlikte çalışarak değişim ve gelişimi destekleyen bir psikoloji dalıdır. Evlilik ve aile terapisi, aile sistemleri terapisi ve aile terapisi olarak da bilinen aile danışmanlığı, aile üyelerinin davranış bozuklukları veya benzeri sorunlarını tanımlamasına ve çözmesine yardımcı olur. Göktürk aile danışmanlığı, aile ile birlikte tartışma ve problem çözme seanslarından oluşur.

Aile Danışmanlığının Amacı Nedir?

Danışmanlığın amacı, eşinizle, çocuklarınızla veya diğer aile üyeleriyle olan ilişkilerinizi iyileştirmektir. Aile danışmanlığı, evlilik veya finansal sorunlar, ebeveyn-çocuk çatışması veya madde bağımlılığı veya psikolojik sorunların aile üzerindeki etkileri gibi belirli konulara odaklanabilir. Göktürk aile danışmanlığının hedefleri arasında iletişimi geliştirmek, aile sorunlarını çözmek, özel aile durumlarını anlamak ve ele almak ve daha iyi işleyen bir ev ortamı yaratmak vardır. Bunun yanı sıra aile dinamiklerini daha iyi anlamayı, uyum ve iletişimi kolaylaştırmayı, empati ve anlayış geliştirmeyi ve aile içindeki çatışmayı azaltmayı amaçlar.

Hangi Durumlarda Göktürk Aile Danışmanlığına Başvurulmalıdır?

Aile danışmanlığı, aile üyelerinin sıkıntı yaşadığı veya çözümlenmesi gereken sorunlar olduğunda başvurabilecekleri bir seçenektir. Bu seçeneklerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

Aile Bağının Zayıflaması

Çoğu zaman, sanal dünyanın cazibesine kapılırız ve çevremizdeki insanlarla iletişimimizi azaltırız. Gençler ve genç yetişkinler telefonlarındaki uygulamalarla meşgul olurken, aile üyeleri birbirlerinin hayatlarından habersiz kalabilirler. Aile danışmanlığı, aile üyelerinin birbirleriyle daha yakın ilişki kurmalarına ve bağlarını güçlendirmelerine yardımcı olabilir.

Aile İçi Yalnızlık/Soyutlanma

Günlük hayatın stresinden uzaklaşmak için biraz yalnız kalma, çoğumuzun istediği bir durumdur. Bu normaldir ve bize iyi gelebilir. Ancak, yalnız kalmak bir alışkanlık haline gelirse veya sosyal ilişkilerimizi bozarsa, bu bir soruna işaret edebilir. Depresyon veya benzeri psikolojik sağlık sorunları yaşayan insanlar kendilerini soyutlayabilirler. Aile danışmanlığı, bu durumda olan aile üyelerinin sorunlarına çözüm bulmalarına ve aileleriyle yeniden iletişim kurmalarına destek olabilir.

Duygusal Travma

Her ailenin zor zamanları olabilir. Ancak bazı olaylar çok daha travmatik olabilir. Boşanma, ölüm, iflas gibi durumlar ve olaylar aile üyelerini derinden etkileyebilir. Aile danışmanlığı, aile üyelerinin bu acıları işlemelerine ve kabullenmelerine yardımcı olabilir. Böylece aile üyeleri iyileşme sürecini daha kolay atlatabilir.

Yaşa Bağlı Hastalıklar

Yaşlandıkça, ailenin büyükleri de yaşlanır. Yaşlılık, kalp hastalıkları, demans, şizofreni, Alzheimer hastalığı ve Parkinson gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu hastalıklar hem hastalar hem de aile üyeleri için zorlayıcıdır. Göktürk aile danışmanlığı, aile üyelerine bu durumları kabul etmelerinde ve yaşlı aile üyelerine nasıl bakacaklarını öğrenmelerinde rehberlik edebilir.

Önerilen makaleler

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir