Telefon

+90 530 311 49 16

E-posta

mevliyeyavuz@hotmail.com

Eyüpsultan psikolog toplum sağlığının yanı sıra bireylerin de ruhsal sağlığının iyileştirilmesi için çalışır. Temel ve uygulamalı alanlarda araştırma yapan psikologlar bireylerin ve toplumdaki kurumların da danışmanlık hizmetini yerine getirirler. İnsanın kendisini olduğu kadar iç ve dış dünyayı anlama ve anlamlandırma eğilimi vardır.

İnsanın biyolojik varlığı, sahip olduğu psikolojik özellikleri, içinde var olduğu kültür ortamı gibi birçok özellik anlama ve anlamlandırma süreçlerinde ona eşlik eder. Psikoloji bilimi gözlemlenebilen davranışların ve zihinsel süreçlerin sistematik incelemesini yapar. Klinik psikologların görevi danışanların yaşadığı güçlükler karşısında onlara yardımcı olmaktır. Psikoterapi yöntemi kullanılarak bireyin iyilik haline katkı psikologlar tarafından sunulur.

Psikolog Kimdir, Ne İş Yapar?

Psikologlar zihinsel ve ruhsal açıdan problem yaşayan bireylerin sorunlarının çözümlenmesi için bilimsel yöntemleri kullanarak danışmanlık yapar. Üniversitelerde lisans eğitimi almış olan psikologların yüksek lisans yapması durumunda psikolojinin alt dallarında uzmanlaşabilmesi de mümkün olur.

Psikologların çalışma alanları arasında; psikolojik danışmanlık, evlilik terapisi, ebeveyn danışmanlığı, çocuk terapisi, EMDR gibi örnekler yer alır. Psikologların bireyin zihinsel ve ruhsal olarak yaşadığı olumsuzlukların giderilmesi yönünde danışmanlık hizmeti verdiği görülür. Yetişkinlerin yanı sıra çocuklara ve ailelere de psikologlar destek verebilmektedir.

Psikolog Yardımının Önemi ve Avantajları Nelerdir?

Danışmanlık hizmeti verebilen psikologların insanlara çeşitli faydaları vardır. Zihinsel ve ruhsal açıdan yaşanabilecek problemlerde psikologlardan danışmanlık alınabilir. Psikologlar yetişkinlerin yanı sıra çocukların da ihtiyaçları karşısında çalışma yapar. Sorunların anlaşılabilmesi, problemlere çözüm üretilmesi için psikologlardan danışmanlık alınır.

Psikiyatristlerin danışanlarını ilaçla tedavi edebildiği görülürken psikologlar farklı iletişim yöntem ve tekniklerini kullanmak sureti ile problemin tespiti ve çözümlenmesi bakımından danışanları yönlendirir. Bireylerin günlük yaşamın akışı içerisinde çok sayıda sorunla mücadele etmesi gerekebilir.

Yaşanan olumsuzluklar, hayatta karşılaşılan zorlu süreçler, ergenlik problemleri, çocukluk dönemi sorunları, aile içi ilişkiler, evlilikte karşılaşılan sorunlar, yaşlılık dönemi sorunları psikologlardan destek almayı gerekli kılabilir. Bu tür durumlarda uzman bir psikolog aracılığı ile danışmanlık hizmeti alınması önleyici ve sorun giderici bir yaklaşımdır.

Eyüpsultan Psikolog

Eyüpsultan psikolog alanında uzmanlığı ile öne çıkar. Başarılı bir psikologdan alınacak destek problemlerin büyümeden çözümlenmesinde etkili olur. Bunun yanı sıra psikolog desteği almak sorun önleyici bir yaklaşımdır. Başlangıçta önemsiz gibi görünen pek çok konu büyük bir probleme dönüşmeden önce psikologlardan danışmanlık alınması yaşamı kolaylaştırır.

Hayatın keyifli hale gelmesi, problemlerin kolaylıkla üstesinden gelinebilmesi için psikologlar danışanlarına bilimsel yöntemler kullanarak hizmet verir. Çocukluk dönemi, ergenlik süreçleri, aile içi ilişkiler, okul yaşamı, yaşlılık problemleri gibi çok sayıda konuya yönelik olarak psikologlar danışanlarına destek verir.

Bu sayede karşılaşılan sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirilebilir. Psikologlar sayesinde pozitif düşünmek kolaylaşırken kişinin yaşam enerjisi de artırılabilir. Kişinin strese bağlı olumsuzluklar karşısında da psikologlardan destek alması zorlukları kolayca aşmasına olanak tanır.

Önerilen makaleler

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir